У Тернівському міському краєзнавчому музеї представлено виставку старовинних книг | Вести Терновки

У Тернівському міському краєзнавчому музеї представлено виставку старовинних книг

 

Краєзнавчий музей міста Тернівки запрошує містян та гостей міста на виставку церковних старовинних книг ІX століття.
У 2019 році в Україні будуть святкувати 1031 років з моменту Хрещення Русі. Хоча прийняття православ’я на території Київського князівства відбувалося у кілька етапів, проте саме 988 рік вважають початком нової епохи девної держави. З 2008 року ця подія відзначається щорічно на державному рівні 28 липня — у день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира.

Чому саме на Русі було прийнято християнство та як склалася доля цієї релігії після хрещення на сучасних територіях України, читайте у нашому матеріалі.

Історична довідка про події тих часів
Запровадження в Київській Русі 988 р. князем Володимиром Великим християнства, безперечно, було великою історичною подією не лише для Києва, але й для всієї Київської Русі і навколишніх держав. Після офіційного хрещення киян християнство стає державною релігією Київської Русі.

Exif_JPEG_420
28 липня — день пам’яті святого князя Володимира, яка пов’язує кожного з нас із часами Київської Русі, розквіту її державності й культури.
Один із найвідоміших правителів Київської Русі — князь Володимир Святославович народився 948 року, він був молодшим із трьох синів київського князя Святослава Ігоревича (Хороброго), а отже, внуком київської княгині Ольги (Мудрої). Продовжуючи політику попередніх київських князів, збираючи навколо Києва слов’янські землі, Володимир своїми військовими походами 981-993 років завершив тривалий процес формування території Київської держави. Саме в той час остаточно визначилися і закріпилися її кордони, що співпали з етнічними рубежами східних слов’ян. У ті часи це була найбільша держава, з якою вимушені були рахуватися всі країни Європи. Під час свого правління князь провів низку реформ, серед яких найважливіша — утвердження християнства, про що написали літописці. Для хрещення до Києва були запрошені грецький митрополит і священики. У призначений час кияни прийшли на берег Дніпра, куди прибув і Володимир із священиками. Урочистість хрещення відбувалося в ріці, матері тримали дітей на руках. За його князювання в державі стали процвітати наука та освіта, вчені ченці почали писати історію, і тому про Володимира Великого відомо більше, ніж про попередніх князів — Олега, Ігоря, Ольгу та Святослава. Вже в 988 році почали з’являтися школи, а в Києві була споруджена церква св. Василя (таке ім’я отримав і князь після хрещення). На замовлення Володимира в Києві в 989-996 роки візантійські майстри спорудили собор Богородиці, на що він виділив десяту частину своїх прибутків (друга назва — Десятинна церква). Князь Володимир розумів, що, тільки прийнявши християнство, його держава зможе ввійти як рівноправна в коло європейських країн. Уміло й авторитетно керуючи державою протягом 35 років, провівши глибоку і ефективну адміністративно-територіальну і військову реформи.
Русь зрівнялася з монотеїстичними державами в цивілізованому світі, зріс її міжнародний авторитет. Про це свідчать, зокрема, династичні шлюби: Ярослав Мудрий був одружений з дочкою шведського короля, сестра Ярослава стала королевою Польщі, три його дочки — королевами Угорщини, Норвегії та Франції.

Exif_JPEG_420
Володимир Великий дожив до старості, помер 15 липня І015 року в селі Берестові (під Києвом) і був похований у Десятинній церкві. Церквою він був прирівняний до лику святих і названий «Рівноапостольним». Як писав М.Грушевський: «Часи Володимира Святого, або Великого, були кульмінаційною точкою процесу будівництва, завершення, так би мовити, механічної еволюції процесу створення стародавньої Київської держави».
Історичне значення прийняття християнства для розвитку Київської Русі
• Сприяло остаточному розкладу родових відносин у східних слов’ян.
• Стало підґрунтям для створення могутньої централізованої держави; консолідації суспільства; зростання авторитету і могутності княжої влади, яка була освячена церквою.
• Під впливом християнства поступово відбувалися докорінні зміни у світосприйнятті та світорозумінні східних слов’ян.
• Сприяло зростанню міжнародного авторитету Київської Русі.
• Сприяло формуванню якісно нових підвалин у культурній сфері, на яких розвивалася писемність, література, мистецтво тощо.
Навесні 988 р. відбулося масове хрещення киян, що поклало початок хрещенню всієї країни. Процес християнізації в Київській державі відбувався повільно, а нерідко й хворобливо. Однак за Володимира більшість населення країни було навернуто, принаймні формально, у нову віру. Християнство принесло нову культуру й докорінно змінило світосприймання та самовиявлення населення Київської Русі. Саме для того, щоб світ дізнався про появу нової християнської держави, за наказом Володимира розпочалося карбування золотих і срібних монет за візантійським зразком. На лицевій стороні монет було зображено Володимира в короні, що сидів на троні з хрестом у руці, на зворотній – його герб – «тризуб». Запровадження християнства мало прогресивний характер. Завдяки цьому Київська Русь прилучилася до європейської цивілізації, пожвавилися міжнародні зв’язки нової християнської держави, зріс її авторитет у Європі як могутньої держави. Надзвичайно піднісся й авторитет самого князя.
Прийняття християнства дало змогу Володимиру розпочати так звану «шлюбну дипломатію»: одруження своїх дітей із представниками королівських династій європейських країн. Київ ставав відомим у всій Європі. Подорожуючі, що відвідували його наприкінці князювання Володимира, були вражені вісьмома ринками, 40 церквами й багатонаціональним натовпом на його вулицях і майданах, де можна було зустріти скандинавів, германців, греків, вірмен тощо.
Таким чином, у період князювання Володимира Великого Київська Русь досягла значного політичного, економічного і культурного розвитку і стала однією з найбільших держав Європи. Учені небезпідставно порівнюють її з великою Франкською імперією Каролінгів.

Ірина Чуйко, директор краєзнавчого музею м. Тернівки

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *