«Запобігти. Врятувати. Допомогти!» Про будні і роботу тернівських рятувальників…

Щорічно 17 вересня (з 2008 року, згідно з Указом президента) в Україні відзначається День рятувальника — свято мужніх, сильних, сміливих, рішучих та безстрашних людей, що рятують чужі життя, щоразу ризикуючи своїм, справжніх героїв, які здійснюють дійсно шляхетні та сміливі вчинки, але скромно кажуть, що це всього-на-всього їхня робота. Колись ми вже розповідали на сторінках нашої газети про роботу і колектив двох павлоградських пожежних частин (27 та 37 ДПРЧ 6 ДПРЗ) ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області. Сьогодні ж, напередодні свята, мова піде про рятувальників 50 Державної пожежно-рятувальної частини 6 Державного пожежно-рятувального загону, що розташована в місті Тернівка. Ми поспілкувалися з начальником 50 ДПРЧ 6 ДПРЗ Сергієм Вікторовичем Киреєвим та його колективом. Нам розповіли про роботу частини, про пожежі та незвичайні випадки, складності, з якими доводиться стикатися під час несення служби та про особисті якості, якими повинен володіти справжній рятувальник.

Історично на території Тернівки пожежна частина з’явилася більше 50 років тому — ще у жовтні 1966 року. У 1997 р. вона стала СДПЧ-50 м. Тернівки при МВС, з 2008 року увійшла до складу Павлоградського міськрайонного управління, а у 2012 році увійшла до складу 6 ДПРЗ.

Сьогодні в 50 ДПРЧ працює 28 співробітників особового складу (4 пожежно-рятувальні караули по 5 чоловік, хоча повинно бути по 7 чоловік). І така невелика кількість рятувальників обслуговує величезну територію — м. Тернівку, с. Богданівку, с. Нову Дачу, с. Нову Русь, с. Мерцалівку, с. Зелену Долину, с. Кохівку, с. Зелене та Самарський хутір.

«Пожежі бувають різної складності. У більшості випадків наш підрозділ самостійно справляється з поставленою задачею ліквідації пожежі, надзвичайної ситуації та їхніх наслідків. Зазвичай наших сил достатньо. А коли пожежа більш складна або їх взагалі одночасно відбувається кілька на нашій території обслуговування, то ми звертаємося за допомогою до сусідніх підрозділів – до МПК Богданівської ОТГ чи 37 ДПРЧ з Павлограду. Пожежі бувають у багатоповерхових будинках, де для їх гасіння потрібно викликати автодрабину з Павлограду», — розповідає Сергій Вікторович.

В роботі рятувальникам допомагає спеціальне обладнання та спорядження для їх особистої безпеки та безпеки населення, яким частина сьогодні майже повністю забезпечена. В цьому пожежній частині щорічно (7 років поспіль) допомагає міська влада (в особі мера Тернівки Віталія Тарелкіна) та депутатський корпус. Зокрема, нещодавно тернівські рятувальники отримали нове обладнання та спорядження для порятунку потерпілих під час ліквідації пожеж і надзвичайних ситуацій, закуплене за рахунок міського бюджету. Це нові посилені пожежні рукава з подвійним полімерним покриттям, костюми для роботи при біологічній небезпеці (з щитками, бахілами, спеціальними закритими окулярами, захисними масками), засоби для індивідуального захисту особового складу, спецобладнання (сокири, потужні фонарі тощо), засоби екстреного радіозв’язку (рації), спеціалізовані діелектричні ножиці для різання електричних проводів, дихальні маски для спасіння та виведення потерпілих під час задимлення, пожеж, тонна пального тощо.

За рахунок міського бюджету у 2021 році планується закупити ще один сучасний пожежний автомобіль, котрий дуже потрібен для повноцінної і оперативної роботи вогнеборців. Адже сьогодні в пожежній частині сьогодні лише дві пожежні автівки – одна майже нова, сучасна та зручна, а іншій – близько 50-ти років.

«Зараз рятувальники більш захищені, — зауважує начальник частини. – Адже наші вогнеборці гасять пожежі та ліквідують надзвичайні ситуації будь-якої складності. Є дуже складні пожежі, особливо в закритих приміщеннях, коли надзвичайник стикається не лише з високими температурами, великою задимленістю, газовою масою чи паливом, а й не знає, чи можуть у той момент там бути люди чи звірята, що на нього очікує, що може випадково впасти чи обвалитися. Хлопці постійно мокрі, їм важко дихати. Взимку взагалі при морозі кригою покриваються, бо весь костюм та чоботи постійно у воді. Часто, коли бувають сніжні замети, пожежним важко добиратися до місця події. Тому дуже важливо, як забезпечена пожежна частина і її особовий склад».

Окрім стандартного захисного бойового костюму (у який входять пожежні рукави, захисні чоботи з металічними пластинами, брюки, кітель, шолом та сокира), що витримує температуру до 200 градусів, пожежники на кожний виїзд одягають спеціальний міцний ремінь для самопорятунку чи рятування постраждалого. Зазвичай, вогнеборець з усім спорядженням та одягом носить на собі вагу близько 10-12 кг, а якщо з апаратом для дихання – то всі 25 кілограмів.

Є у спорядженні рятувальників і спеціальні теплові костюми, які витримують температуру до 800 градусів. Вони використовуються при пожежах на автозаправних станціях, при вибухах газу – у тих випадках, коли температури дуже високі і майже не контрольовані.

«Для кожного випадку ми оперативно вирішуємо, яке обладнання чи спорядження нам потрібно – не лише для захисту себе, а й для порятунку людей», — кажуть пожежні.

Девіз наших рятувальників — «Запобігти. Врятувати. Допомогти!». І він як найкраще відображає нелегкі будні вогнеборців. Вони попереджають та ліквідують пожежі, аварії та катастрофи, знешкоджують боєприпаси, рятують людей на воді, виносять з вогню, дістають з-під уламків та завалів. І це далеко не повний перелік завдань оперативно-рятувальних і пожежних служб. З якими тільки негараздами щоденно звертаються мешканці нашого міста та регіону по телефону Служби порятунку «101».

Гасіння пожеж у лісах, будинках, на дачах, порятунок людей з вогню та з ДТП, для пожежників вже звичне явище, але іноді їм доводиться рятувати і звірів з різноманітних складних, а іноді й смішних ситуацій. Ось, наприклад, влітку 2018 року рятувальник 50 ДПРЧ 6 ДПРЗ, командир відділення Микола Гришин (разом з начальником караулу Юрієм Чмихало, пожежним Олексієм Хижняком) витяг з ями громадського туалету маленьке цуценя. Він згадує, що лізти звісно туди було неприємно,  але для них порятунок тваринки був важливіший за незручності.

Хлопці розповідають, що і котів з дерев та дахів колись знімали. Також, близько трьох років назад рятувальники 50 ДПРЧ витягували з річки корову, яка там застрягла та простояла майже три доби.

«Корова зайшла попити води і застрягла у мулі. Три дні там простояла, замерзла, голодна була і налякана. Ми обгорнули її пожежними рукавами, зачепили за ківш та витягали за допомогою трактору. Вона спочатку злякалася, а потім навіть зраділа, що ми її витягаємо», — з посмішкою згадують хлопці.  

Кажуть, усіляке було. Часто вони допомагають дітям і літнім людям. Наприклад, допомагали медикам знести по сходам з третього поверху та посадити до карети «швидкої» стареньку бабцю. Був і такий випадок, коли довелося допомагати маленькому хлопчику, який головою застряг між секціями гарячої батареї централізованого опалення.

Але люди повинні не забувати, що будь-який виїзд пожежного відділення коштує для держави немаленьку суму. Тому не слід телефонувати на «101» заради веселощів чи несерйозних випадків, які не потребують безпосередньої допомоги рятувальників.

Зараз, у спеку, у тернівських пожежників в середньому буває по 5-6 викликів на добу, каже диспетчерка 50 ДПРЧ, рядовий Олена Матяш.

«Останнім часом значно збільшилась кількість пожеж в екосистемах – горить суха трава, сміття. Так, наприклад, до кінця серпня за 8 місяців в нас було 89 пожеж, в порівнянні з 2019-м 69 пожеж за весь рік. На це впливає не лише шалена спека, а й людський фактор – в основному, необережне поводження з вогнем. Люди стали халатно та неналежно відноситись навіть до свого власного подвір’я, не кажучи вже про території загального користування. Вони не прибирають сміття, самі підпалюють траву чи листя, не гасять вогнища у лісі, коли жарять шашлики, хоча це взагалі-то заборонено, — зазначає Сергій Киреєєв. – Хотілося, щоб обізнаність, відповідальність людей зросла, щоб наші мешканці були більш обережні, переживали не лише за своє здоров’я та життя, а й за інших, берегли довкілля. Тоді пожеж та надзвичайних подій буде набагато менше».

Ми запитали у хлопців, на їхню думку, якими особистими якостями повинна володіти людина, щоб бути справжнім рятувальником. Це не лише сила й мужність, відвага та безстрашність, а й стресостійкість і міцні, залізні нерви, бо окрім фізичних навантажень під час НС і пожеж є й психологічні фактори. «Під час роботи ми – єдине ціле. Всі свої проблеми ми завжди залишаємо вдома», — кажуть пожежні.

«Напередодні свята, Дня рятувальника, я бажаю своєму колективу та іншим колегам якомога менше виїздів, загибелі людей на пожежах, менше травмування. Хлопцям і дівчатам бажаю міцного здоров’я, достатку, добробуту і злагоди в їхніх родинах, гідної оплати цієї небезпечної роботи. І головне – сухих рукавів!», — резюмує начальник 50 ДПРЧ 6 ДПРЗ Сергій Вікторович Киреєв.

Ми в свою чергу приєднуємося до привітань і бажаємо нашим героям-рятувальникам всього найкращого.

Альона Поддуєва

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *