Кожна свідома людина розуміє: податки — це розвиток держави — Ірина Яремчук

Друге липня – офіційна дата утворення податкової служби України. Тридцять років тому, в 1990 році, саме в цей день були створені державні і податкові інспекції при Міністерстві фінансів України, яке в свою чергу відповідає за наповнення державного бюджету країни.

З 1991 року, після проголошення Незалежності України, податкова система нашої держави постійно змінювалася. Приймалися безліч законів та підзаконних актів, вибиралися напрямки, шукалися рішення, тестувалися моделі.

Так, Закон Української РСР «Про систему оподаткування» був прийнятий 25 червня 1991 року, до проголошення Акту про незалежність України, отже кілька місяців при оподаткуванні використовувалися нормативні акти колишнього СРСР.

Згаданий закон був досить недосконалим як за структурою, так і за змістом, але ним фактично було проголошено нову систему оподаткування та основні принципи податкового регулювання. У зв’язку з цим в грудні 1991-го та у 1992 році з’являються нові види податків: податок на прибуток підприємств, на додану вартість, акцизний збір.

Дуже складним виявився період 1992-1993 років, під час якого велися дискусії щодо перспектив подальшого розвитку податкової системи. Тоді були закладені основні принципи українського оподаткування: звітний період; диференціація ставок залежно від сфери і виду діяльності; пільги при інвестуванні; оподаткування фізичних осіб; оподаткування прибутку підприємств; податковий кредит і т.ін.

На початку 1994 року в Україні почали формуватися податкові механізми, з’явилися місцеві податки і збори, а також почав впроваджуватися державний реєстр фізичних осіб. У 2005 — 2006 роки — період зміцнення позитивного іміджу державної податкової служби України. У ті роки податківці перестали бути суто контролюючим органом, інспектори ставали для платників податків помічниками і консультантами. Був прийнятий Кодекс професійної етики та  Кодекс честі працівника Державної податкової служби України.

У 2007 році в рамках проекту модернізації податкової служби створено Інформаційно-довідковий центр, спрямований на висококваліфіковану та оперативну обробку звернень платників податків. Податкова перейшла на новий етап взаємовідносин з платниками податків, основною метою якого стало створення партнерських відносин між платниками податків і податківцями.

У 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України. З цього року ввели Всеукраїнський рейтинг «Сумлінні платники податків України», завдання якого — посилення ролі та авторитету платника податків у житті країни, підвищення загальної культури сплати податків.

Сьогодні в кожній податковій платники податків мають електронні ключі і подають всю звітність через інтернет. Введено державний мораторій на перевірки. Податківці та підприємці стали партнерами, які роблять одну загальну справу – наповнюють державну скарбницю.

Податкові органи країни забезпечують надходження близько 80% усіх доходів державного та місцевих бюджетів. При цьому вони здійснюють контроль і адміністрування 23 податків і зборів до бюджетів всіх рівнів і державних цільових фондів. Найбільш суттєві джерела прибутків — податок на прибуток підприємств, податок на додану вартість, податок на доходи фізичних осіб, акцизний податок та збори за використання природних ресурсів, плата за землю.

Тернівську державну податкову інспекцію ось уже п’ять років очолює Ірина Василівна Яремчук. Її стаж роботи в податковій – 30 років, можна сказати, що вона почала працювати у перші дні створення податкової як державної структури.

Свій суто жіночий колектив – п’ять чоловік – вона називає сім’єю і пишається тим, що зуміла створити місце, де підприємцям комфортно і спокійно.

— Необхідно формувати суспільну свідомість доброзичливого ставлення до податків, до обов’язку їх добросовісної сплати. При цьому платники податків обов’язково мають бачити ефективність від сплачених податків і відчувати її особисто. Тільки дотримуючись принципу: «Я дбаю про країну, а потім країна дбає про мене» можна побудувати могутню економічно розвинуту державу, — говорить Ірина Василівна.

— Ірино Василівно, але за довгі роки у свідомості українців сформувалася думка, що податкові інспектори – це такі «злі тітки», які тільки й хочуть, що накласти на підприємців штрафи та пені. Ви особисто відчуваєте негатив від підприємців і людей?

— В Америці кажуть, що неминучими є лише смерть та податки. В Україні в останні роки сформувався позитивний імідж податківця. Кожна свідома людина розуміє, що податки – це розвиток держави. Школи, дороги, соціальна сфера будь-якого міста залежить від сумлінної сплати податків. Подивіться на Тернівку, саме наповненість бюджету впливає на її розвиток. До того ж, і особисте благополуччя людини залежить від сплати податків, офіційної зарплати. Багатьом людям здається, що до пенсії далеко, мовляв, буду отримувати зарплату в конверті, а там — побачимо. Але, як показує практика, життя стрімке і пенсія приходить швидко. І я особисто не зустрічала жодної людини, яка б від своєї пенсії взагалі відмовилася. Зате є сотні людей, яких не влаштовує маленька пенсія, які борються за кожен рік стажу. Адже правда? Виходить, що чесна сплата податків – запорука благополуччя й особистого, й державного.

— Часто обивателі вважають, що наші податки йдуть не туди, осідають у кишенях чиновників. Може тому люди і не прагнуть декларувати доходи?

— Розподілом бюджету займається Верховна Рада і чиновники інших рівнів. Це на їхній совісті. Але ми як громадяни повинні розуміти свою відповідальність і починати з себе. Ніхто ж не вимагає платити більше — заплати те, що належить. До речі, в Україні досить лояльні податки. Є країни, де оподаткування досить високе. Великобританія, Данія, Японія, Швеція, Нідерланди – там ставки прибуткового доходять до
60 %. Хоча є й такі, в яких податки не справляються взагалі – Об’єднані Арабські Емірати, Катар, Кувейт, Монако. Але це країни з багатою нафтодобувною промисловістю, нам поки до них далеко.

— В Україні досить часто змінюється законодавство, проводяться реформи, змінюються ставки. Наскільки важко впоратися з таким обсягом інформації?

— Все приходить з досвідом, але треба завжди бути напоготові, щоб не пропустити нічого важливого. Намагаємося бути «на гребені хвилі». Вникаємо у кожну деталь, щоб допомогти собі й нашим платникам податків. Зараз працювати з підприємцями набагато комфортніше, створена сервісна служба, через інтернет проводяться навчання, відеоуроки, з будь-якого питання можна звернутися і особисто, і через офіційний сайт. Інформація обробляється швидко. Будь-яку заявку, листа, пропозицію можна подати в електронному вигляді, скориставшись електронними ключами.
У кожного платника податків є свій особистий електронний кабінет, де він бачить всі надходження, рахунок, нарахування, недоїмки і так далі. У податкової є й офіційні сайти і сторінки в соціальних мережах. Тобто, при бажанні можна, не виходячи з офісу, розібратися з усіма податками та нарахуваннями, сплатити за кілька хвилин через банківські системи. І цими благами цивілізації користуються вже як мінімум 90 % платників податків.

— Конфліктні клієнти трапляються, як знаходите спільну мову?

— У нашому відділенні — політика лояльності і доброзичливості. Я пишаюся своїми дівчатами, вони хоча й молоді, але дуже грамотні і професійні. У них є бажання працювати і допомагати платникам податків. До того ж автоматизована система нарахування податків та складання звітності зводять безпосереднє спілкування до мінімуму.

— Ірино Василівно, а як би Ви охарактеризували сучасних підприємців і бізнесменів?

— З кожним роком культура платника податків зростає — це факт.  У Тернівці взагалі досить акуратні і сумлінні підприємці.  І навіть звичайні громадяни вчасно сплачують необхідні податки і декларують свої доходи.  Напевно, так відбувається тому, що вони бачать віддачу.  Завдяки фінансовій полі­тиці міського голови Віталія Вікторовича Тарелкіна і депутатського корпусу, які вміло розподіляють міський бюджет, Тернівка з кожним днем ​​стає красивішою і затишнішою.  До того ж, в нашому місті депутатами на сесії прийняті дуже лояльні ставки місцевих податків.

 — Напередодні офіційної дати створення податкової, що побажаєте своїм колегам?

 — Перш за все, хочу подякувати молоді, що вони не погналися «за довгим карбованцем», а прийшли працювати у державну службу.  Оскільки у нас жіночий колектив, побажаю дівчатам сімейного щастя, благополуччя, здорових діток і, звичайно ж, успішної роботи, професіоналізму та кар’єрного зростання.

 Анна Мірненко

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *