ДТЕК призупинив роботу підприємств «Павлоградвугілля». Як це вплине на життєдіяльність Тернівки та розвиток громади?

Минулого тижня в ДТЕК Енерго заявили про припинення з 20 квітня роботи підприємств «ДТЕК «Павлоградвугілля » (10 шахт, допоміжних установ), центральних збагачувальних фабрик (в тому числі Павлоградської), Першотравенського ремонтно-механічного заводу і Науково-виробничого центру ДТЕК в зв’язку триваючою системною кризою в енергетичній галузі України. Ці підприємства припиняють роботу з видобутку і збагачення вугілля, підготовці гірничих виробок, а також ремонту гірничо-шахтного обладнання. Вони переводяться в режим підтримки життєдіяльності, а співробітники виводяться в простій з оплатою згідно з колективним договором.

І вже з понеділка, 20 квітня, близько 18700 співробітників шахт, допоміжних підприємств, фабрик і заводу були виведені в простій. Інші співробітники будуть забезпечувати технічне обслуговування підприємств — провітрювання гірських виробок і відкачування води, підтримання виробництва. Відповідно до Галузевої угоди і колективних договорів, всі співробітники, виведені в простій, продовжать отримувати дохід в розмірі тарифної ставки, зі збереженням трудового стажу, обіцяють в компанії.

«Для того, щоб виплатити зарплату співробітникам, ми змушені зупиняти об’єднання, економити гроші на логістиці та інших витратах. Це та ситуація, в якій ми повинні вибрати — виробляти далі вугілля, непотрібне на даний момент державі, або накопичувати кошти, щоб платити людям зарплату. Платити стільки, скільки можливо. Наприклад, раніше гірник очисного забою отримував 19 тисяч, сьогодні в режимі простою він буде отримувати близько 10 тисяч», — пояснює гендиректор ДТЕК.

Але всі ми повинні розуміти, що разом із зарплатами шахтарів, працівників допоміжних підприємств, фабрик «Павлоградвугілля» знизяться і надходження до місцевих бюджетів міст і громад Західного Донбасу. Як це відіб’ється на подальшому розвитку, життєдіяльності нашого міста і його жителів? Ми вирішили запитати про це міського голову Тернівки Віталія Тарелкіна.

«Тернівська громада, на території якої працюють вуглевидобувні підприємства ДТЕК «Павлоградвугілля», дуже занепокоєна вкрай важкою ситуацією, що склалася в енергетичній галузі країни, негативні наслідки якої вже проявляються в бюджетній сфері міста Тернівка. Ми зрозуміли, що ситуація зі зниженням попиту на вітчизняне вугілля та кризою в енергетиці, яка склалася ще у минулому році, в подальшому призведе до соціального колапсу в вуглевидобувних містах та селищах, і в нашій громаді – також.

Тому на пленарному засіданні Тернівської міської ради депутати затвердили звернення до Президента України задля термінового втручання. А 10 квітня поточного року ми отримали відповідь Офісу Президента України про те, що наше звернення направлене на розгляд до Міністерства енергетики та захисту довкілля України. Ситуація в енергетиці України потребує втручання нинішнього Прем’єр-міністра, як керівника Координаційного центру трансформації вугільної промисловості. – каже мер. — Теперішня політика щодо вугільної галузі призводить до росту соціальної напруги у вуглевидобувних регіонах. У «ДТЕК «Павлоградвугілля», яке є містоутворюючим підприємством для нашого міста, заявили про неможливість платити заробітну плату своїм працівникам та зупинку найбільшого вугільного об’єднання країни, на якому працюють 30 тис. чоловік».

Віталій Тарелкін впевнений, що нинішня ситуація посилює економічні ризики для місцевої влади. Через зупинку вугільних підприємств місцевий бюджет втратить джерело надходження доходів, через що під загрозою опиниться реформа децентралізації, яка базується на принципі фінансової спроможності об’єднаних територіальних громад. Шахти є містоутворюючими підприємствами та формують 70 % податкових надходжень до місцевого бюджету. У випадку відсутності вагомих джерел наповнення місцевих бюджетів громади не зможуть власними силами забезпечувати та надавати населенню якісні, визначені законодавством послуги.

«Кризу наше місто відчуло вже зараз. Так, в квітні 2020 року ДТЕК «Павлоградвугілля» вчасно не перерахувало до міського бюджету Тернівки 8 млн грн. Коли будуть сплачені кошти, не відомо. Враховуючи, що  близько 70 % доходів міського бюджету становлять податки цього підприємства, то за умови зупинення роботи, місто не отримає 70 млн. грн до кінця року. Джерелом виплати зарплати працівників бюджетних установ (освітян, медиків, соціальних працівників) є саме податки ДТЕК «Павлоградвугілля». Також підприємство відчуває брак коштів для розрахунків за комунальні послуги (водопостачання, водовідведення), які є джерелом виплати зарплати комунальному підприємству «Тернівське житлово-комунальне підприємство».

ДТЕК «Павлоградвугілля» є постачальником вугільного концентрату для вироблення теплової енергії та опалення всього міста Тернівка. Нестабільна робота підприємства чи його зупинка створить загрозу забезпечення опаленням міста в зимовий період. Ми не хочемо, щоб і в нашому регіоні шахтарі були б змушені масово припинити свою діяльність та виїжджати разом із сім’ями в пошуках роботи, щоб знизились надходження до місцевого бюджету, зупинились впровадження соціальних програм у містах та селах, де живуть гірники, погіршився рівень життя та посилилась соціальна напруга», — резюмує міський голова.

До речі, з листом відповідного змісту та проханням втрутитись у ситуацію міський голова Віталій Тарелкін та депутати Тернівської міської ради звернулися до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля.

«Звертаємось до Вас для вжиття низки невідкладних заходів:

У рамках роботи Координаційного центру трансформації вугільної промисловості розробити програму дій по виходу з кризи, з урахуванням наслідків посткоронавірусної депресії, та змінити державну політику щодо функціонування теплової енергетики та видобутку вугілля. Якщо вітчизняна енергетика чи вугільна галузь не працюють та не мають ринку збуту, жителі нашого міста не матимуть роботи, що призведе до занепаду Тернівки. Маємо велике сподівання на ваше термінове втручання та прийняття всіх необхідних заходів для стабільної роботи наших вугільних підприємств», — йдеться у зверненні.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *