В Павлограді можуть закрити тубдиспансер?


Нещодавно в соціальній мережі Фейсбук з’явилася інформація про те, що найближчим часом в Павлограді можуть закрити тубдиспансер (на селищі «Південний») і «розпустити» по домівках зі стаціонару важко хворих. Про це на своїй сторінці написала тернівчанка Анна Кальмус. Ця новина викликала серед мешканців Західно-Донбаського регіону справжній резонанс.

«Днями медиків поставили перед фактом про закриття 70 % тубдиспансерних підрозділів по всій області. Тобто «в народ» підуть близько 1000 хворих. Більшість з них епіднебезпечні, тобто хворіють на активну форму туберкульозу. І можуть заражати оточуючих. Палички, які ними виділяються, живуть, наприклад, на сторінках книг до 60 років! А вбити їх може тільки хлор або прямий вплив ультрафіолету. Надії на усвідомлене самостійне амбулаторне лікування таких хворих мало. Адже близько 30 % стаціонарних хворих — люди без певного місця проживання і вихідці з місць позбавлення волі. До речі, багатьом після виписки податися буде просто нікуди. Медики побоюються, що крім зараження оточуючих, їхні пацієнти не зможуть знайти роботу (їх просто нікуди не візьмуть з туберкульозом)», — пише Анна.

Цю інформацію підтверджують і самі працівники Павлоградського тубдиспансеру.

«З 1 квітня по області буде закрито близько 70 % туберкульозних відділень. В Павлограді будуть закриті стаціонарні туберкульозні відділення. Про це ми дізналися від генерального директора КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об’єднання «Фтизіатрія» ДОР», якому підпорядковуються наші відділення (ТВ №14, № 15 та диспансерно-поліклінічне відділення № 6). Таке рішення нібито пов’язано з відсутністю фінансування. А куди йти пацієнтам з відкритою (мультирезистентною) формою туберкульозу, яких у нас більшість? Якщо раніше такі пацієнти з Павлограду, Тернівки, Першотравенська, Межової, Юр’ївки поступали у відділення та були ізольовані від суспільства, отримували контрольоване лікування, то з 1 квітня вони будуть лікуватися вдома (і не факт, що будуть) без належного контролю, їздити разом із нами у громадському транспорті, ходити у ті ж самі продуктові магазини. І увесь цей час виділяти мікобактерії. Якщо не зупинити це зараз, то в майбутньому кожен з нас може особисто стикнутися з цією хворобою», — обурюється одна з працівниць медзакладу.

Головний міський фтизіатр та завідуюча диспансерно-поліклінічним відділенням № 6 Юлія Антонюк каже, що можливе закриття пов’язано з другим етапом медичної реформи (про це казав і голова комітету ВР з питань здоров’я нації Михайло Радуцький – ред.) та обмеженням фінансування. За її словами, у зв’язку з цим закриттю підлягають два стаціонарних відділення Павлоградського тубдиспансеру. А це 130 ліжок. Наразі у відділеннях лікується 70 хворих – з Павлограда (40 чоловік), селищ Павлоградського району (15 чол.), Юр’ївки (2 чол.), Тернівки (3 чол.), Першотравенська (2 чол.), Петропавлівського району (6 чол.), Межової (2 чол).

«Усі хворі бацилярні. А з 1 квітня вони будуть лікуватися або амбулаторно, або госпіталізуватися в обласний тубдиспансер (якщо у хворого виявили бактеріовиділення). Як само це буде відбуватися, чи за допомогою спеціального медичного транспорту, чи хворі будуть їхати до Дніпра самі громадським транспортом, поки що не зрозуміло. Якщо ці хворі вийдуть «в народ», що може спричинити інфікування населення регіону. Далеко не всі хворі, що лікуються у нас на стаціонарі, організовані та уклали декларації із сімейними лікарями. Відповідно проконтролювати перебіг хвороби та лікувати їх амбулаторно медики не зможуть. Хворі будуть знаходитися невідомо де. Багато з них у важкому стані, багато не захочуть їхати у обласний диспансер, а навпаки – залишитися тут. А хворих з відкритою формою туберкульозу не можна лікувати амбулаторно, вони повинні бути госпіталізовані та 2-6 місяців (в залежності від форми захворювання) знаходитися у цілодобовому стаціонарі, поки не припинять виділяти туберкульозну паличку», — зауважує завідувачка.

Вона додає, що закриття відділень та скорочення медичних ліжок відповідно тягне за собою і скорочення медперсоналу (а це близько 70 співробітників). Вирішення ситуації лікарка бачить у модернізації відділення чи збереженні хоча б частини медичних ліжок, щоб важких хворих з відкритими формами туберкульозу, соціально дезадаптованих змогли лікувати на місці, щоб вони отримували якесь харчування.

Ситуацією зацікавилися не лише журналісти, а й деякі місцеві активісти, а також народні депутати. Вони разом з медиками тубдиспансеру вже склали відповідне звернення про недопущення закриття диспансеру, які направлять до президента України, Мінздраву.

З цього приводу обурюється і міська влада та працівники міського відділу охорони здоров’я. 

«Офіційного розпорядження про закриття (скорочення) поки що немає, але співробітників попередили в усній формі про можливе закриття стаціонарного відділення в Павлограді з 1 квітня. В мережі поширюється інформація і про закриття інших відділень в області. Більш за все таке розпорядження Дніпропетровської облради з’явиться за 2 місяці, тобто 1 лютого. Залишають тільки одне стаціонарне велике відділення у Дніпрі, де начебто будуть лежати усі хворі області, та відділення у Кривому Розі. Але Міністерство охорони здоров’я, яке робить зараз акцент на профілактику, а не лікування туберкульозу, не врахувало той факт, що цим недугом в основному страждають асоціальні елементи суспільства, особи без визначеного місця проживання, жебраки, ті, хто вийшов з місць позбавлення волі. Ці люди по своїй волі можуть і не поїхати на лікування у Дніпро, їх не зможуть контролювати медики. Вони тинятимуться по місту та регіону. Більш того, в Павлограді зменшення захворюваності на туберкульоз не спостерігається. Тільки за 9 місяців 2019 року на туберкульоз заразилися 50 павлоградців, з них 23 людини захворіли і на ВІЛ, і на туберкульоз», — повідомила начальник відділу охорони здоров’я ПМР Юлія Дейнеженко.

Міський голова Павлограда Анатолій Вершина також вважає закриття тубдиспансеру неприпустимим:

«Людина з таким захворюванням повинна бути ізольована. І не тільки в інтересах особистих, а й в інтересах нашої громади. На що тоді державою взагалі виділяються кошти (кошти платників податків)? Якщо навіть нас не можуть захистити від туберкульозу. На мій погляд, це злочин. Відділення потрібно не закривати, а навпаки – модернізувати та покращувати якість послуг».

Мер доручив відповідним службам підготувати та направити відповідне звернення до Міністерства охорони здоров’я, народному депутату по 36-му виборчому округу Роману Каптєлову, Департаменту охорони здоров’я ДніпроОДА.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *