Директор Інклюзивно-ресурсного центру Тернівки: «Цим дітям дуже важлива постійна увага, турбота та підтримка суспільства»

Щорічно 3 грудня у світі відзначається Міжнародний день людей з особливими потребами. Проведення цього дня спрямовано на привернення уваги до проблем цієї категорії суспільства, захист їхньої гідності, прав та благополуччя, на переваги, які отримує суспільство від участі цих людей у політичному, соціальному, економічному і культурному житті. 

Люди з інвалідністю не називають себе інвалідами. А в цивілізованих демократичних країнах з високою культурою людських стосунків до таких людей ставляться як до людей з особливими потребами, що потребують додаткової уваги суспільства. Тому останніми роками в Україні почали створювати інклюзивно-ресурсні центри освіти дітей з особливими потребами з метою ліквідації їх соціальної ізольованості та надання їм якісної освіти.

Сьогодні Дніпропетровщина є лідером інклюзивної освіти. Так, нещодавно такий інклюзивний центр для дітей з’явився і в Тернівці. Ми поспілкувалися із його директоркою Аллою Олексіївною Коваль, яка розповіла про його роботу протягом майже двох років.

Інклюзивно-ресурсний центр м. Тернівки був створений 2 лютого 2018 року згідно з рішенням Тернівської міськради та за ініціативою міського голови Віталія Тарелкіна з метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у закладах професійної (професійно-технічної) освіти та інших освітніх закладах шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини.

«В місті Тернівка завжди приділялась значна увага роботі з дітьми з особливими освітніми потребами. У двох з п’яти шкіл функціонують інклюзивні класи. Багато років у нас функціонує відділення соціальної реабілітації дітей з особливими потребами при територіальному центрі соціального обслуговування, в якому послуги надаються дітям у віці від 2 до 18 років. Тож на виконання постанови КМУ у листопаді 2017 року згідно з рішенням Тернівської міської ради була створена комунальна установа «Тернівський інклюзивно-ресурсний центр м. Тернівка» Тернівської міської ради Дніпропетровської області», — казав Віталій Тарелкін на початку 2018 року.

Сьогодні в Центрі, окрім директора, працює ще 3 педагоги (вчитель-логопед Діна Парака, практичний психолог Ольга Лузіна, вчитель-реабілітолог Людмила Поваркова), що надають дітям психолого-педагогічні та реабілітаційні послуги, проводять корекційно-розвиткові заняття, які вони не отримують у своїх освітніх закладах або взагалі їх не відвідують чи здобувають освіту за індивідуальною формою навчання.

«Важливо зазначити, що наразі наш центр обслуговує не лише Тернівку, а й мешканців сіл Троїцької, Вербківської та Богданівської об’єднаних територіальних громад. Ми надаємо для дітей корекційно-розвиткові заняття та проводимо комплексну оцінку їх розвитку», — зауважує Алла Олексіївна.

Сьогодні Інклюзивно-ресурсний центр охоплює 20 дітей віком від 3 до 10 років. Загалом протягом майже 2-х років через нього пройшли близько 70 дітей – мешканців Західного Донбасу.

Заняття тут проходять як індивідуально з кожною дитиною, так і в групах. Наприклад, вчитель-логопед виправляє у дітей з особливими потребами вади звукового мовлення, збагачує їхній словниковий запас, розвиває лексичну сторону мовлення. Вчитель-реабілітолог займається фізичними навантаженнями дітей – проводить комплекси спеціальних фізичних вправ відповідно до нозології (виду порушення фізичного, розумового, психічного розвитку) кожної дитини. Практичний психолог розвиває у дітей емоційно-вольову сферу, комунікативні здібності тощо.

Більшість корекційно-розвиткових занять для дітей проводяться у ігровій формі. Бо саме під час гри у дітей підвищується цікавість до процесу реабілітації та навчання, вони швидше та якісніше сприймають інформацію.

«Завдяки груповим заняттям та участі у заходах, наші особливі вихованці не лише на рівні спілкуються один з одним, а із іншими, звичайними дітьми. А головне — вони не відчувають того, що мають якісь особливі потреби. І це дуже важливо!», — додає Алла Олексіївна.

В інклюзивному центрі педагоги постійно проводять для дітей різноманітні майстер-класи з виготовлення поробок, аплікацій, картин, сувенірів та навіть розмалювання пряників. У цьому їм допомагають не лише батьки дітей, а й працівники Благодійного фонду «Милосердя», громадських організацій, міських відділів освіти, культури, молоді та спорту та інші.

На базі центру для дітей організовують різноманітні свята й концерти зі смаколиками та подарунками.

Так, наприклад, до Міжнародного дня толерантності 16 листопада педагогічні працівники провели з вихованцями Центру майстер-клас з виготовлення осінніх аплікацій. До Міжнародного дня захисту дітей 28 травня у Центрі  було проведено захоплююче спортивне змагання «Веселі старти» для маленьких мешканців міста з особливими освітніми потребами. Учасниками спортивних змагань стали 16 дітей. Для них це була чудова можливість урізноманітнити дозвілля, проявити себе та провести час із користю. Не залишили цих дітей без уваги і представники відділу молоді та спорту, підготувавши та вручивши кожній дитині медаль, грамоту та м’яч. А адміністрація та працівники закладу піцерії «Челентано» приготували для дітей благодійний обід. Вони ласували запашною, смачною піцею і солодким десертом. До 8 березня вихованці центру разом із педагогами для своїх матусь та бабусь розмальовували різними кольорами запашні пряники. І наразі разом з підприємницею Юлією Корольовою педагоги готують для своїх вихованців свято Нового року.

«Ми постійно отримуємо допомогу не лише від міських відділів, благодійних організацій, а й особисто міського голови Тернівки Віталія Тарелкіна, екснардепа Артура Мартовицького, компанії «ДТЕК «Павлоградвугілля» в особі Олени Неверової, приватних підприємців. Всі вони, особливо міська влада, постійно нас підтримують і всіляко нам допомагають в усіх наших заходах, планах та починаннях. За що їм – велика та щира подяка від педагогічного колективу та батьків дітей!», — каже директорка Інклюзивно-ресурсного центру.

У поточному році була збагачена матеріально-технічна база Центру – придбана нова комп’ютерна техніка, дидактичний матеріал.

«Можна сказати, що Центр працює з позитивною динамікою. Всі діти та їхні батьки дуже задоволені його роботою. Дітлахи, які тут займалися чи займаються, мають значні та позитивні результати у розвитку. У діток покращились і мовлення, і психологічний та фізичний стани. Вони з радістю відвідують заняття, та навіть не завжди хочуть йти додому. Адже цим дітям дуже важлива постійна увага, турбота та підтримка суспільства!», — зазначає Алла Коваль.

Наразі після відвідування Центру багато дітей вже отримують інклюзивну освіту на базі закладів загальної середньої освіти в м. Тернівка. Розвивається і дошкільна інклюзивна освіта. Так, на базі ДНЗ «Горобинка» нещодавно з’явилась інклюзивна група для дітей з особливими потребами. Також на базі дошкільного закладу «Джерельце» працює логопедична група компенсуючого типу для дітлахів від 4 до 6 років.

Але на цьому працівники Центру не збираються зупинятися. В планах не лише проведення різноманітних свят та заходів, а й відкриття нових інклюзивних груп та класів в освітніх закладах міста.

«Напередодні Міжнародного дня людей з особливими потребами мені хочеться побажати, щоб у кожній родині були мир та злагода, взаємопорозуміння. Щоб всі завжди були здорові та щасливі, а батьки зігрівали дітей своєю турботою та ласкою», — резюмує директорка.

Інклюзивно-ресурсний центр в м. Тернівка розташований за адресою: вул. Лермонтова, 14-а (дитсадок «Горобинка»). Телефон директора: 050-997-84-10.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *