Платити чи ні за пологи в Павлограді: аргументи сторін та пояснення

Нещодавно в соціальних мережах виник скандал. Мешканки Тернівки обурюються тим, що в Павлоградському пологовому будинку з них вимагають оплачувати у благодійний фонд закладу по 3 тисячі гривень за пологи, збереження вагітності та післяпологовий період. Так, у пологовому будинку вивісили відповідне оголошення.

«На них не було виділено коштів від їхніх громад або виділено недостатньо для надання даної медичної послуги, тому просимо сплачувати благодійні внески на банківський рахунок нашого закладу в сумі 3000 грн., згідно затвердженої калькуляції», — йдеться в оголошенні.

Ця вимога стосується не лише мешканців Тернівки, а й Першотравенська, Межиріцької, Юр’ївської, Варварівської, Межівської, Новопавлівської громад, а також Васильківського, Петропавлівського та Юр’ївського районів. Зауважимо, всі громади вже кілька років перераховують кошти з місцевих бюджетів у казну Павлограда (міжбюджетні трансферти) за обслуговування та надання їхнім мешканцям медичних послуг кількома закладами охорони здоров’я Павлограда. Однак, за твердженням працівників Павлоградського пологового будинку не усі міста та громади сумлінно виділяють та перераховують кошти. Є ті, хто взагалі майже нічого не платить, а є ті, хто платить не в повному обсязі.

Кореспондент «ВТ» вирішила розібратися в цій ситуації та поспілкуватися з обома сторонами конфлікту.

Так, у виконкомі Тернівської міської ради повідомляють, що між Тернівською та Павлоградською міськими радами укладений договір «Про передачу міжбюджетних трансфертів – субвенції у 2019 році до міського бюджету м. Павлограда в 2019 році» на загальну суму 1,321 млн. грн. З цієї суми 338 тис. 785 грн. протягом 2019 року перераховуються до бюджету м. Павлограда у вигляді субвенції на проведення досліджень та надання медичної допомоги жителям м. Тернівки в КЗ « Павлоградський пологовий будинок». Оплата здійснюється щоквартально на підставі актів виконаних робіт, що надаються медичними закладами м. Павлограда.

«На 01.11.2019 р. всі акти виконаних робіт, надані медичними закладами м. Павлограда, повністю сплачені, зокрема на Павлоградській пологовий будинок перераховано 254 088,00 грн. (на 77 породіль). До кінця 2019 року в установленому законодавством порядку буде проведено між медичними закладами м. Павлограда та Тернівки щорічне звіряння даних», — повідомляють у міськвиконкомі Тернівки.

Водночас у пологовому будинку Павлограда кажуть, що кошти, які були виділені Тернівкою, вже давно вичерпані.

«На початку року нами було розраховано та заплановано, що пологовий будинок протягом 2019 року надасть медичну допомогу тернівським породіллям на суму більше 530 тисячі гривень. Всі ці розрахунки на рік були заплановані згідно калькуляцією, затвердженою Павлоградської міськрадою та відділом охорони здоров’я. На сьогодні з бюджету Тернівки профінансовано лише 338 тисяч грн. (на 77 породіль). І ці кошти вже давно вичерпано. 77 породіль у нас вже було в липні. Так, станом на 1 жовтня нами надано послуг тернівчанам вже більше ніж 455 тисяч гривень (надано медичних послуг 96 породілям). Вже є дефіцит – близько 120 тисяч гривень. А вже листопад. Зараз ця сума ще більша, — каже директорка КЗ «Павлоградський пологовий будинок» Наталя Куцевол. – А щоб прийняти пологи (фізіологічні, патологічні — за допомогою кесаревого розтину), нам необхідні медикаменти, медичні інструменти та засоби.

Плюс під час пологів виникають ускладнення, наприклад, кровотеча, ще якісь фактори ризику. Все це ми повинні враховувати, ці медикаменти потрібно десь узяти. В будь-якому разі ми нікому не відмовляємо у обслуговуванні та необхідній медичній допомозі. Ми ж не можемо у когось прийняти пологи, а у когось – ні. Тому доводиться лікувати жінок з інших громад у збиток нашим павлоградкам чи мешканкам інших громад — за рахунок нашого чи іншого бюджету. І зараз коштів, виділених громадами, вже не вистачає, тому ми змушені прохати жінок внести у благодійний фонд закладу хоча б мінімальну суму. До речі, на сьогодні за розрахунками Національної служби здоров’я України на одну породіллю повинно виділятися взагалі 8500 грн. А ми просимо заплатити лише 3000 грн.».

Крім того, працівники медзакладу надали кореспондентові розрахунки вартості одного ліжко-дня фізіологічних та патологічних пологів. Ось, наприклад, пролежати 1 день у пологовому відділенні за умови фізіологічних пологів коштує 646 гривень, патологічних -1230 гривень. У середньому, при фізіологічних пологах породілля знаходяться у відділенні 4-5 днів, при патологічних – 7 і більше днів. Тому не важко розрахувати необхідну мінімальну суму.

Так, наприклад, згідно з витягом про надходження коштів від територіальних громад за вересень, спеціалісти закладу пролікували 23 тернівчанки, у 10-ти – прийняли пологи, а до благодійного фонду жінки внесли всього 2400 гривень.

 «Ми постійно надаємо у Тернівку звіт про надані пологовим будинком послуги, пишемо листи-звернення до депутатів. І там всі про цю ситуацію знають. Звісно, вся ця ситуація викликає обурення у жінок. Ми все це вислуховуємо та все одно не відмовляємо і надаємо медичну допомогу у повному обсязі, не дивлячись на те, заплатила жінка за пологи чи ні. Але у будь-який момент ми можемо опинитися в ситуації, коли ми через відсутність медикаментів та інструментів не зможемо надати медичну допомогу жінці. Тому цю ситуацію потрібно якось вирішувати», — підсумовує директорка пологового будинку.

Однак у виконкомі Тернівки стверджують, що з серпня ніяких актів виконаних робіт від пологового будинку Павлограда вони не отримували і платити нікому у благодійний фонд не треба. Всі кошти з місцевого бюджету у казну Павлограда (міжбюджетні трансферти) за обслуговування та надання їхнім мешканцям медичних послуг будуть виплачені згідно укладеному Договору. Оплата здійснюється щоквартально і тільки на підставі актів виконаних робіт, що надаються наприкінці місяця.

Тож де правда? Може, дуже поспішили у пологовому будинку у середині місяця заявити, що їм не платить тернівська громада?

Каріна Сова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *