Всесвітній день боротьби з поліомієлітом

Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. У цей день світова медична спільнота закликає звернути увагу на захворювання та його профілактику. Україна досі лишається в переліку країн, де через низький рівень охоплення щепленнями зберігається ризик спалаху поліомієліту.

Чим небезпечний поліо?
Близько 5% хворих на цю хворобу помирають через ураження дихальних м’язів, а 1 із 200 стає інвалідом через деформацію хребта і кінцівок. Ця інфекція найчастіше передається через брудні руки, заражену їжу та воду. Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина: і дитина, і дорослий. Найбільшу загрозу вірус становить для дітей у віці до п’яти років. Наразі не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту.
Після одужання від поліомієліту функція вражених нервів і м’язів не відновлюється.

Що робить світ для подолання хвороби
Поліомієліт неможливо вилікувати, але його можна попередити завдяки вакцинації. В Україні лише 71% дітей до року було щеплено від поліомієліту за 2018 рік. Цей показник значно зріз після низки інформаційних кампаній, оскільки 2017 року лише 52% дітей до року отримали щеплення. Із провадженням ВООЗ Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту 1988 року завдяки вакцинації кількість нових випадків поліо зменшилася на 99%. До 1988 року щорічно реєструвалося більше 350 000 випадків поліо у 125 країнах світу. Протягом 2018 року у світі було зареєстровано всього 33 випадки.
Програма ВООЗ з ліквідації поліомієліту на 2013 – 2018 роки вже допомогла врятувати 18 млн. людей, але хворобу ще не подолано остаточно. Місія ВООЗ – подолати захворювання, вакцинувавши кожну дитину. Якщо світ припинить боротися з поліомієлітом, вже за 10 років реєструватиметься 200 тисяч нових випадків по всій планеті.
Розповсюдження вірусу припиниться, якщо понад 95% людей у країні будуть вакцинованими. Низький рівень вакцинованого населення може призвести до розповсюдження вірусу.
При реалізації і фінансуванні Стратегії по завершенню ліквідації поліомієліту на 2019 – 2023 роки світ зможе подолати захворювання. Реалізація потребує об’єднання зусиль усіх країн, громадськості, донорів, лідерів думок та батьків.

Профілактика поліомієліту
Вакцинація — єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту. Шістьох доз вакцини достатньо, щоб сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя.
Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин:
1 щеплення — 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
2 щеплення — 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
3 щеплення — 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
4 щеплення — 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)); 5 щеплення — 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
6 щеплення — 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)).
Станом на 1 жовтня в Україні було майже 700 тис доз вакцини для профілактики поліомієліту ІМОВАКС поліо та більше 1 млн. доз двовалентної вакцини для профілактики поліомієліту типів 1 та 3 (дОПВ) ПОЛІО САБІН™ (оральна).
Усі вакцини за Календарем є абсолютно безоплатними для дітей. Навіть якщо дитина пропустила щеплення за Календарем, вона може надолужити його безоплатно. Якщо у вашому медзакладі немає вакцини, зверніться до головного лікаря медзакладу для з’ясування причини. Якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області: http://moz.gov.ua/regionalni-upravlinnja

Чи потрібно робити щеплення дитині на грудному вигодовуванні
Так. Грудне вигодовування є надзвичайно важливим та корисним для здоров’я маляти, але материнське молоко не захищає дитину від поліомієліту.
Чи можна вакцинувати від поліомієліту дітей з хронічними хворобами?
Дуже важливо забезпечити вакцинацію дітей з хронічними захворюваннями, оскільки вони більш вразливі до інфекцій.

Справжні протипоказання до щеплення ОПВ — це надзвичайно рідкісне явище. Їх може визначити ваш лікар. Протипоказання на строк більший за два тижні може визначити тільки імунологічна комісія.

Чому так важливо, щоб усі діти пройшли вакцинацію?
Якщо достатня кількість людей у країні є вакцинованими (понад 95%), розповсюдження вірусу припиниться. І навпаки, якщо у країні діти залишаються невакцинованими, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання.
Центр громадського здоров’я закликає батьків вчасно вакцинувати дітей від поліомієліту і надолужити пропущені щеплення.

Тромбоз: ознаки, симптоми і як запобігти цьому стану
13 жовтня відзначався Всесвітній день боротьби з тромбозом
Вражаючий факт: 1 із 4 людей у всьому світі помирає від станів, спричинених тромбозом.
При тромбозі згустки крові – тромби – утворюються (найчастіше) у глибокій вені ноги (глибокий тромбоз вен) і можуть пересуватися кровообігом, потрапляти в легені (тромбоемболія легеневої артерії). Глибокий тромбоз вен та тромбоемболія легеневої артерії – небезпечні та потенційно смертельні медичні стани.
Тромбоз може бути венозний і артеріальний, в залежності від того, де – у вені чи артерії – утворюється тромб.
Хороша новина полягає у тому, що в багатьох випадках, якщо не в більшості, тромбозу можна запобігти.
Фактори ризику тромбозу включають госпіталізацію, хірургічні операції, рак, тривалу нерухомість, випадки тромбозу в сім’ї, прийом препаратів, що місять естроген (протизаплідні таблетки або замісна гормональна терапія), вагітність та/або недавні пологи.
Ознаки і симптоми тромбозу включають біль і/або чутливість у литці або стегні, набряк ноги, стопи або щиколотки, почервоніння і/або помітна зміна кольору, тепло.
Ознаки та симптоми тромбоемболії легеневої артерії включають задишку, швидке дихання, біль у грудях (може ставати гіршим при глибокому диханні), швидкий пульс, запаморочення і/або втрата свідомості.
Тромбоз може виникнути в людини незалежно від віку.
Найнадійніший спосіб захиститися від тромбу, що загрожує життю, – це дізнатися, чи ви в зоні ризику. Знайте ознаки та симптоми тромбозу і негайно зверніться до лікаря, якщо це необхідно.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *